FUNDUSZ OCHRONY ROLNICTWA

FUNDUSZ OCHRONY ROLNICTWA

Fundusz Ochrony Rolnictwa został utworzony ustawą z dnia 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa – która weszła w życie od 01 lipca 2023 roku.

Celem funduszu jest stworzenie możliwości prawnych dzięki którym producenci rolni będą mogli otrzymać rekompensatę z tytułu utraty przychodów w przypadku upadłości nabywców produktów rolnych.


Kto jest obowiązany do wpłat na Fundusz Ochrony Rolnictwa

  1. Każdy kto nabywa, skupuje, przechowuje, obrabia lub przetwarza produkty rolne – „podmiot skupiający”,
  2. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT).

Jeżeli do produkcji wina kupujemy winogrona nabyte od producentów rolnych jesteśmy zobowiązani do dokonywania wpłat na ten Fundusz.


Czym są produkty rolne

Produkty rolne zostały określone w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Ogólnie można powiedzieć, że są to produktu wyprodukowane w ramach działalności rolniczej, przede wszystkim warzywa, owoce i zboża, ale to nie wszystko. Poniżej możesz pobrać plik, w którym jest załączniku nr I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.


Kim jest producent rolny

Producentem rolnym jest osobą fizyczną, osobą prawną lub jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej będącą rolnikiem w rozumieniu art. 3 pkt 1 rozporządzenia 2021/2115.

Zgodnie z powyższymi przepisami „rolnik” oznacza osobę fizyczną lub prawną bądź grupę osób fizycznych lub prawnych, bez względu na status prawny takiej grupy i jej członków w świetle prawa krajowego, których gospodarstwo jest położone na obszarze objętym zakresem terytorialnym stosowania Traktatów, określonym w art. 52 Traktatu o Unii Europejskiej w związku z art. 349 i 355 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), oraz które prowadzą działalność rolniczą określoną przez państwa członkowskie zgodnie z art. 4 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.


Wysokości oplat

Wpłaty na Fundusz Ochrony Rolnictwa wylicza się na podstawie wartości produktów rolnych. Wpłaty na Fundusz stanowią 0,125% wartości netto produktów rolnych, ustalonej na podstawie faktur VAT i faktur VAT RR dokumentujących zakupy od producentów rolnych w danym kwartale. Wpłata nie jest naliczana od produktów nabytych od pośredników, dystrybutorów itp.

Podmioty skupujące bez wezwania naliczają i dokonują wpłat na Fundusz za okresy kwartalne.

Pierwsze wpłaty na Fundusz powinny być dokonywane za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 marca 2024 r. w terminie do 26 kwietnia 2024 r.

Podmiot skupujący składa dyrektorowi oddziału terenowego Krajowego Ośrodka właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu skupującego, kwartalne deklaracje o wysokości naliczonych wpłat na Fundusz w terminie do 26 dnia miesiąca następującego po zakończeniu danego kwartału.


Do kiedy trzeba złożyć deklarację:

Wpłaty należne za dany kwartał należy wykazać w kwartalnej deklaracji składanej do dyrektora oddziału terenowego KOWR w terminie do 26. dnia miesiąca następującego po zakończeniu danego kwartału (za pierwszy kwartał 2024 roku będzie to więc termin do 26 kwietnia). Deklarację można składać przez ePuap.

Termin samej wpłaty przypada ostatniego dnia roboczego miesiąca następującego po zakończeniu danego kwartału (za pierwszy kwartał 2024 roku będzie to 30 kwietnia). Wpłat dokonuje się na rachunek wskazany w deklaracji.

– za I kwartał 2024 roku do 26 kwietnia 2024,

– za II kwartał 2024 roku do 26 kwietnia 2024,

– za III kwartał 2024 roku do 28 października 2024 – to jest termin, w którym najprawdopodobniej będziesz składał deklarację

– za IV kwartał 2024 roku do 27 stycznia 2025.

W przypadku, gdy w danym kwartale wyliczona kwota należnej wpłaty wyniesie zero, podmiot nie jest zobowiązany do składania w KOWR deklaracji o wysokości naliczonych wpłat.

Formularz deklaracji o wysokości naliczonych wpłat można złożyć:

  • bezpośrednio do Oddziału Terenowego KOWR właściwego miejscowo dla siedziby przedsiębiorcy,
  • listownie,
  • za pośrednictwem ePUAP.

ZAŁĄCZNIKI: