PACZKOWANIE TOWARÓW
Ustawie z dnia 7 maja 2009 r. o towarach paczkowanych (Dz. U. z 2015 r., poz. 1161) podlegają producenci (zarówno przedsiębiorcy, jak i rolnicy oraz osoby fizyczne) wytwarzający towary paczkowane.
TOWAR PACZKOWANY
Zgodnie z art. 2 pkt 1 ww. ustawy, to produkt umieszczony w opakowaniu jednostkowym dowolnego rodzaju, którego ilość nominalna jednakowa dla całej partii, odmierzona bez udziału nabywcy, nieprzekraczająca 50 kg lub 50 l, nie może zostać zmieniona bez naruszenia opakowania. Dodatkowo, zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy o towarach paczkowanych, paczkowanie to umieszczenie odmierzonej dawki porcji produktu w opakowaniu jednostkowym w celu wprowadzenia go do obrotu jako towaru paczkowanego.
W tym miejscu należy zauważyć, że zgodnie z art. 12 ww. ustawy, przedsiębiorca (paczkujący, zlecający paczkowanie i paczkujący na zlecenie) ma obowiązek zgłaszania dyrektorowi okręgowego urzędu miar, właściwego ze względu na miejsce paczkowania, fakt rozpoczęcia paczkowania produktów.
Zgłoszenia należy dokonać nie później niż w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia paczkowania produktów. Zgłoszenie powinno zawierać co najmniej:
- firmę zgłaszającego,
- siedzibę (miejsce zamieszkania) i adres zgłaszającego,
- firmę paczkującego na zlecenie i jego siedzibę (miejsce zamieszkania) i adres, gdy zgłaszającym jest zlecający paczkowanie, lub firmę zlecającego paczkowanie i jego siedzibę (miejsce zamieszkania) i adres, gdy zgłaszającym jest paczkujący na zlecenie,
- miejsce paczkowania,
- określenie rodzaju paczkowanego produktu ze względu na jego konsystencję,
- informację, czy paczkujący lub zlecający paczkowanie oznacza towary paczkowane wprowadzane do obrotu znakiem „e”, na zasadach określonych w rozdziale 3 ustawy.
ZAŁĄCZNIK – zgłoszenie paczkującego
Podstawa prawna: