SPROWADZANIE NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH DO POLSKI
Napoje alkoholowe, jak wszystkie produkty sprowadzane z zagranicy podlegają w naszym kraju przepisom regulującym obrót towarowy pomiędzy państwami UE i krajami trzecimi. Obrót ten w przypadku wyrobów spirytusowych regulują przepis zarówno, wspólnotowe (Wspólnotowy kodeks celny, Taryfa celna, oraz przepisy wynikające z Rozporządzeń Rady (WE) jak i krajowe – Ustawa z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne, rozporządzenia wykonawcze do niego, Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym oraz Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
W związku ze specyfiką towaru jakim jest napój alkoholowy, w Polsce podlega ono również kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Postępowanie tych służb reguluje przede wszystkim Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia wraz z przepisami wykonawczymi, oraz Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.
Z uwagi na przedmiot niniejszego opracowania, kluczowe jest jednak określenie przede wszystkim wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów akcyzowych, zdefiniowanego przepisami prawa podatkowego.
Wyroby akcyzowe, w tym wyroby spirytusowe na terenie UE mogą być nabywane w dwu procedurach:
- Nabywanie w procedurze zawieszonego podatku akcyzowego
- Nabywanie poza procedurą zawieszonego podatku akcyzowego
W procedurze zawieszonego podatku akcyzowego wyroby akcyzowe mogą nabywać tylko przedsiębiorcy działający jako składy podatkowe oraz zarejestrowani odbiorcy.
Wyroby akcyzowe na terenie UE w procedurze zawieszonego podatku akcyzowego przemieszczają się zawsze w elektronicznym systemie EMCS (Excis Movement and Control System).
Możliwość uczestnictwa w systemie EMCS (odbierania wyrobów akcyzowych) wymaga uzyskania nr zarejestrowanego odbiorcy (zezwolenie wydawane przez US), posiadania złożonego i zarejestrowanego zabezpieczenia akcyzowego (system OZOS 2) oraz rejestracji do systemu EMCS.
W Polsce w związku z istnieniem banderol podatkowych na wyroby fermentowane oraz spirytusowe, zachodzi konieczność naklejania banderol na opakowania jednostkowe poza terenem Polski (w innych kraju wspólnotowych) lub w składzie podatkowym na terenie Polski.
Kolejne kroki wstępne, niezbędne do podjęcia działalności importerskiej będą się zatem przedstawiać następująco:
- organizacja przedsiębiorstwa
- rejestracja podatnika w zakresie podatku VAT
- przygotowanie magazynu do potrzeb dystrybucji
- zatwierdzenie magazynu przez Inspekcję Sanitarną
- wystąpienie o wydanie zezwolenia hurtowego
- ewentualne wystąpienie o wydanie zezwolenia detalicznego
- rejestracja podatnika w zakresie podatku akcyzowego
- właściwa procedura importu
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne (Dz.U. 2004 nr 68 poz. 622)
- Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 nr 3 poz. 11)
- Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535)
- Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. 2006 nr 171 poz. 1225)
- Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz.U. 2001 nr 5 poz. 44)